МАКЕДОНСКОТО ЗДРУЖЕНИЕ „КОЧО РАЦИН“ ОД БЕЛГРАД ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТИТЕ 1295 МАКЕДОНЦИ МОБИЛИЗИРАНИ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА ОД СТРАНА НА КРАЛСТВОТО НА СРБИЈА

WEB Телевизија во живо

Во рамките на одбележување на настани значајни за Македонците и македонската историја, делегација на Македонското здружение Кочо Рацин од Белград, Србија, на ден 2. октомври 2021 година, на Костолачка Коса во кругот на црква Св Ѓорѓи – им одадоа почит на загинатите Македонци мобилизирани во Првата светска војна 1914/1918 од страна на Кралевината на Србија, на Вардарскиот батаљон кој броел 1300 Македонци од кои 1295 загинале, 473 во одбрана на Белград, Гротцка и Смедерево, а 627 на Костолачка Коса во бораба со германската армија, останатите 200 војници имале за задача да је штитат српската војска која се повлекувала со својот народ за Пеќ на Косово. Во Пеќ стигнале само 60 борци, 140 загинале. После останатите 60 војници преку албанските планини зад Скадар заминуваат низ ужасни временски и војнички услови и суровоста на Албанците каде стигнуваат само 5 (петмина), убиени се уште 55 војници. Се бореа за ветената независност на Македонија која Македонците не ја добија после Првата светска војна, а ги оставија своите млади животи далеку од нивните родни места далеку од Македонија.
May be an image of standing and outdoors
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *