ИСТАКНАТИОТ ГЕРМАНСКИ ПРАТЕНИК ОД ГЕРМАНСКИТЕ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИ, ЈОСИП ЈУРАТОВИЌ:ТРЕБА ДА СЕ ВОВЕДЕ ЗАЕДНИЧКИ УЧЕБНИК ПО ИСТОРИЈА НА БАЛКАНОТ ИПОВИКА ДА СЕ ДЕБЛОКИРА ПРОТИВЕЊЕТО НА БУГАРИЈА ЗА ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

WEB Телевизија во живо

Истакнатиот претставник на германските социјалдемократи (СПД) во Бундестагот, Јосип Јуратовиќ, и предложи на Европската унија да ја редефинира својата политика кон Западен Балкан со цел да одговори на предизвиците за мирот и стабилноста што произлегуваат од активностите на националистичките политичари.
Во авторски текст објавен на веб -страницата на Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) во понеделникот, Јуратовиќ го повика Советот на Европа да го прифати фактот дека вистинските демократски вредности немаат вистински поддржувачи меѓу многуте владејачки политичари во Балканот.
Тој предложи новата политика кон регионот да се дефинира преку три точки: соработка со парламентите на државите во регионот, а не со „гуруата на партиите“, остра борба против корупцијата во државните органи преку зајакнување на судството и спротивставување на националистичкото образование на младите преку проблематично училиште наставни програми.
“Затоа, потребен ни е нов и заеднички учебник по историја во кој воените злосторници се именувани како такви, наместо стилизирани како херои. Неприфатливо е парите на даночните обврзници на ЕУ и какви било меѓународни институции да ги користат поединци и политички партии на сите нивоа на владите на Западен Балкан, кога тие го оспоруваат и негираат геноцидот или не ги признаваат конечните пресуди на домашните и меѓународните судови “, рече Јуратовиќ .
Јуратовиќ верува дека спроведувањето на неговите три предлози е клучен тест за кредибилитетот на Унијата, за што тој понатаму повика да се деблокира противењето на Бугарија за отворање преговори за членство со Северна Македонија и со тоа „да се спаси неговиот образ“. Неговиот предлог е да се реши овој проблем со формирање на арбитражно тело по примерот на она што одлучи за спорот за границата меѓу Словенија и Хрватска.
May be an image of 1 person and map
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *