ДО КАДЕ ИМА СОЈ МАКЕДОНСКИ. СПОРЕД ПОПИСОТ НАЈМНОГУ ВО ШВАЈЦАРИЈА, ГЕРМАНИЈА И ИТАЛИЈА, А ПО ЕДЕН МАКЕДОНЕЦ ИМА ВО ГИЈАНА, НИУЕ И ЏЕРСИ!

WEB Телевизија во живо

Податоците од пописот на населението што деновиве го објави Државниот завод за статистика ни покажа дека македонски граѓани живеатво над 170 држави во светот.
Тие граѓани, кои за време на пописот не живееа на територијата на Македонија, можеа да се попишат електронски, од местото каде што се иселени.
А според електронскиот попис Македонци има и во Северна Кореја. На ова место живеат дури 14 граѓани.
Според табелата, Македонци живеат на Малдивите, Фарските Острови, Микронезија, во Доминиканската Република, па дури и на Антарктикот.
Во секоја земја во Африка живее барем еден Македонец, а тоа значи дека повеќе од 200 нашинци живеат на овој континент.
Македонски граѓани има во Мали – 43, во Египет – 23, во Гана – 16, во Судан – 15, во Танзанија – 6, во Нигер – 2. Двајца Македонци живеат во Либиска Арапска Џамахирија, тројца во Јужен Судан, шестмина во Танзанија, двајца во Нигер, 16 во Палестина.
May be an image of nature
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *