ДАЛИ Е НА ПОВИДОК „POLEXIT“, ИЗЛЕГУВАЊЕ НА ПОЛСКА ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА

WEB Телевизија во живо

Полскиот Уставен суд донесе одлука дека договорното право на ЕУ не е во согласност со полскиот устав. Одлуката на судот практично се сфаќа како почеток на Полексит, односно пат до излез на Полска од ЕУ.
Имено, Полскиот Уставен суд во четвртокот одлучи дека некои членови од договорот за ЕУ се некомпатибилни со полскиот устав и дека полскиот устав е во некои делови супериорен во однос на европските договори. Превласта на европското право над националното право досега не беше доведена во прашање и многумина веруваат дека овој потег е првиот чекор кон излегување на Полска од ЕУ.
Имено, Уставниот суд во Варшава прогласи за неуставни одредени делови од европското право. Ова првенствено се однесува на правото на ЕУ да интервенира поради закана за владеењето на правото во нејзините земји -членки, што е случај со Полска.
Фактот дека Варшава ги потпиша европските договори не значи дека го предаде својот правен суверенитет во рацете на ЕУ, заклучи судот.
Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли рече дека таквата одлука нема да остане незабележана. „Приматот на правото на ЕУ мора да биде неспорен“, напиша тој. „Ја повикуваме Европската комисија да ги преземе неопходните чекори“, напиша тој на Твитер.
„Мораме јасно да кажеме дека Полска си игра со оган“, рече министерот за надворешни работи на Луксембург, Jeanан Аселборн.
Како одговор на одлуката на полскиот Уставен суд, Европската комисија објави дека нема да се двоуми да ги искористи сите овластувања што ги има за заштита на униформната примена и интегритетот на европското право.
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во петокот им нареди на службите на Комисијата детално да ја анализираат одлуката на полскиот Уставен суд, која го покрена прашањето за превласт на европското право над националното право и ќе ги преземе следните чекори врз основа на таа анализа.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *