ВО РАМКИ НА ПРОЕКТОТ AQUA-M II, ЈПКД „КОМУНАЛЕЦ“ ДОБИ ПОВЕЌЕ ИНСТРУМЕНТИ ЗА МЕРЕЊЕ НА КВАЛИТЕТОТ НА ВОДАТА.

WEB Телевизија во живо

Во рамки на проектот Aqua-M II, проект финансиран од ИПА Програмата за прекугранична соработка 2014-2020, Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ Гевгелија како краен корисник ги доби следниве инструменти за мерење на квалитетот на водата во река Вардар:
– Инструмент за анјонска течна хроматографија HIC-ESP од јапоснкиот производител Shimadzu, инструментот е попознат како HPLC (High Performance Liquid Chromatography);
Поради значајната улога на јоните во структурата и динамиката на водата, јонската состојба, како што е типот на јоните и нивната концентрација, се сметат за критични фактори кои влијаат на квалитетот на водата
– Инструмент за мерење на Вкупен Органски Јаглерод TOC-L (Total Organic Carbon) со вграден инструмент за мерење на Вкупен Азот TNM-L (Total Nitrogen Measuring), од јапонскиот производител Shimadzu;
Квалитетот на било која вода е високо зависно од концентрацијата на растворениот органски јаглерод заради неговата способност да ја изменува хемијата на водата и да придонесе за развојот на микроорганизми, додека зголемените концентрации на азот во водата доведува до забрзан раст на некои водни растенија и на некои алги кои, ако се присутни во големи количини го трошат растворениот кислород во водата и доведуваат до изумирање на рибите и раковите, појава позната како Еуторфикација.
– Спектрофотометар DR 6000 од америчкиот производител HACH
Спектрофотометарот DR 6000 е еден од најнапредните лабораторски спектрофотометри, и е парче лабораториска опрема без кој, скоро и да не може да функционира лабораторија.
Со UV (ultra violet) и VIS (од visible spectrum) спектарски можности, и преку 250 пред-програмирани методи кои ги вклучуваат и најупотребуваните методи за тестирање, процедури за насочување и интегриран софтвер, со DR 6000 се изведуваат најсофистицираните мерења на Арсен, Бариум, Кадмиум, Кобалт , ХПК (хемиски потребен кислород), Бакар, Цијанид, Железо,Олово, Жива , Амонија, Феноли, Сулфид, Танин и Лигнин, Токсичност, и многу други параметри со долна граница на детекција од неколку µg
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *