ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВО ГЕВГЕЛИЈА ОДРЖАНА ОБУКА НА ТЕМА „ЗЕЛЕНА ИНФРАСТРУКТУРА“

Во рамките на проектот AQUA-M – II – „Одржливо управување на водните ресурси во прекуграничниот регион“ се одржа обука на тема: „Зелена инфраструктура“.На обуката беше презентиран проектот и неговите активности, а, исто така, беше презентирана и набавената опрема во рамките на проектот од страна на ЈПКД „Комуналец“, наменета за потребите на Прочистителната станица во Гевгелија. Промовирана беше и брошурата „Вода, пестициди и нивната правилна употреба“, подготвена од страна на партнерите во проектот.
Присутните на обуката имаа можност да се запознаат со значењето на Зелена инфраструктура – одржлива мерка за борба против ефектите и спречување на ризиците поврзани со климатските промени. И преку, дискусија, со своите идеи да придонесат во следните активности во управувањето со водните ресурси во општина Гевгелија и регионот. Како и за нови прекугранични иницијативи за подобар менаџмент со водните ресурси.
Проектот AQUA-M II е финансиран од ИПА Програмата за прекугранична соработка 2014-2020.
May be an image of 1 person, standing and indoor
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.