ВО ДОЈРАН СЕ ПЛАНИРА ИЗГРАДБА НА ПРАИСТОРИСКА НАСЕЛБА КАЈ МРДАЈА

WEB Телевизија во живо

Четири куќи, платформа и мостови предвидува проектот за изградба на наколна населба во Дојранското Езеро. Струмичкиот музеј го промовираше идејното решение на кое изминатите месеци работеа нивните архитекти. Александар Цицимов вели дека имало многу непознаници, но, ги проучувале традиционалните локални култури кои сочувале остатоци од градбите а, консултирале и литература со податоци како се градело во тоа време.
Години наназад струмичките археолози го истражуваа локалитетот кај дојранска Мрдаја. Наидуваа на интересни остатоци од градбите во таа праисториска населба како дрвени колци и други материјали.
Првата наколна населба се наоѓала токму кај Мрдаја, на најјужната точка на езерото. Датира од периодот на бронзеното и железното време. Беше откриена случајно, при чистењето на просторот од воениот камп.
May be an image of outdoors
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *