ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВИРУСОТ ВО МОМЕНТОВ ИМА ШИРОКА ИНФЕКЦИЈА, ДОКОЛКУ Е ПОТРЕБНО ЌЕ СЕ ДЕЈСТВУВА СО НОВИ МЕРКИ

Утрово на редовна координација со директорите на Клиниките разговаравме за болничките капацитети, состојбата на болните, актуелната епидемиолошка состојба, информираше денеска преку својот Фејсбук, министерот за здравство Венко Филипче.
– Во ковид центрите низ државата има доволно кревети за хоспитализација на пациенти, престојниот период може да биде зголемена потребата од хоспитализации, што бара сериозен пристап и коориднација која успешно се менаџира. Дополнителни капацитети за лекување пациенти со ковид има и истите може да се стават на располагање во секој момент. Доставата на терапија оди тековно и нема застој. Вирусот во моментов има широка инфекција, во постојана координација и комуникација сме и со епидемиолозите, остануваме да ја следиме ситуацијата и доколку е потребно да се дејствува со нови мерки тоа ќе го направиме, соопшти Филипче.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *