ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СО ПРЕРАБОТКА НА „ПУШТИ КОСИ“ ОД „ЗИЈАН“ , ДАЦ И АЛЕКСАНДАР ГО ЧЕСТИТААТ ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА.

Во пресрет на утрешниот празник, Денот на независноста, музичкото дуо „Дац и Александар“ заедно со дувачкиот состав Brasstet Skopje го промовираа каверот на легендарната „Пушти коси“ на гевгелиска група “Зијан”.
„Од срце ви ја подаруваме песната, а само нашиот Александар и неговиот тим можеа да создадат еден ваков “филмски” кавер и на еден сосема современ начин да го продолжат животот на безвременската “Пушти коси” од 1990 година. Песна која буди гордост и убави чувства, отвора широки пространства во срцето и дефинитивно – подига“, велат од дуото.
Како вокалистки се јавуваат и Симона и Марија, Наумче на тапани, маестро Тимко на канон.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.