ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СО ПОКАЗНА ВЕЖБА ЦРВЕНИОТ КРСТ ОД ГЕВГЕЛИЈА ГО ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ПРВАТА ПОМОШ

Денеска, по повод 11 Септември, Светскиот ден на Првата помош, на градскиот плоштад Гевгелија, Црвен крст- ОО Гевгелија реализираше показна вежба под мотото „Биди херој во твоето училиште и твојата заедница. Научи прва помош!“
Ваквата акција хуманитарната организација од Гевгелија ја организира со цел граѓаните од општината да ги научат вештините за прва помош, преземајќи брзо дејствување за намалување или стабилизирање на сериозните повреди и зголемување шансите за преживување доколку дојдат во ситуација да спасуваат жртва. Освен практичните вежби со едукативен карактер, овој настан е збогатен и со музички дел. За кој се погрижија волонтерите од Клубот на млади.
 
 
 
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.