ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ПРЕКУ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО НОВ ЕХО КАРДИОГРАФ И МОБИЛЕН РЕНТГЕН АПАРАТ ДОБИ ГЕВГЕЛИСКАТА БОЛНИЦА

Преку Министерството за здравство, со средства од Светската банка, Општата болница со проширена дејност во Гевгелија доби два современи медицински апарати, со кои значително ќе се подобри и олесни дијагностиката на пациентите од општината и пошироко.
Се работи, најнапред за еден софистициран мултифункционален ехо кардиограф со чие што ставање во функција ќе може да се вршат ехо прегледи на срце заедно со доплер на каротиди, ехо на абдомен како и на тироидна жлезда. Апаратот е од поновата генерација и е мултифункционален и веќе е ставен во употреба на интерното одделение, изјави денеска директорот на Општата болница со проширена дејност во Гевгелија, Митко Крџев.
Вториот апарат е мобилен рентген апарат, кој примарно беше наменет за снимање на пациентите кои се хоспитализирани во ковид модуларната болница , но истиот, бидејќи е подвижен, ќе може да се користи и за снимање на тешко подвижни пациенти на било кое одделение во Општата болница, истакна Крџев.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.