ПОДАТОЦИТЕ ОД ВЧЕРА ГОВОРАТ ДЕКА СПОРЕД СМРТНОСТА ОД КОВИД-19 НА МИЛИОН ЖИТЕЛИ, МАКЕДОНИЈА Е ТРЕТА ВО ЕВРОПА И ЧЕТВРТА ВО СВЕТОТ.

WEB Телевизија во живо

Бројот на новозаразени, според дневните статистики на Министерството за здравство се намалува, но висока е бројката на починати од вирусот. Најпогодени, според надлежните институции, се невакцинираните граѓани, поради што продолжуваат апелите за што помасовна имунизација.
Како што информираше веб страницата worldometers.info, според бројот на смртни случаи, вчера во Европа прва е Босна и Херцеговина со 3134 починати на 1 милион жители,втора е Унгарија со 3128 а трета е Македонија со 3101 починати лица, што е четврто местто во светот. По Македонија се Бугарија со 2909, Словенија со 2163, Хрватска со 2086 починати. Од соседите, Албанија има 898 починати на 1 милион, Србија 894 , Грција 1396 случаи.
Во светеки рамки најголема смртност има во Перу со 5.935 починати од ковид-19 на еден милион жители.
May be an image of map
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *