ПОЧИНА МИЊА СУБОТА, ПОПУЛАРНИОТ ТЕЛЕВИЗИСКИ ВОДИТЕЛ НА ЕМИСИЈАТА „МУЗИЧКИ ТОБОГАН“

WEB Телевизија во живо

Популарниот телевизиски водител Миња Субота почина на 82 -годишна возраст. Миња Субота итно беше префрлен во болница во саботата и беше сместен на пулмологија поради болест со која се бореше долго време.
Има напишано, меѓу другото, и бројни песни за деца, како што се „Лисицата се разболе“, „Отидовме во Африка“, „Слон прекрасен Дондолан“, „Децата се украс на светот“, Реков бреза и топола “и многу други. Во поранешна Југославија, тој е најпознат како автор и водител на познатата музичко -забавна емисија за деца „Музички тобоган“.
Шоуто се прикажуваше 18 години и ги собори рекордите во гледаност. Благодарение на ова шоу, композиторите ги преточуваа во композиции стиховите на поетот за деца, од кои беа создадени повеќе од 150 композиции, од кои многу станаа детски евергрини.
Роден е во Сараево на 8 декември 1938 година како Милан Субота.
Миња заврши основно и средно училиште во Белград. Студирал основно и средно музичко училиште, а на Електротехничкиот факултет во Белград се стекнал со диплома по електротехника.
Како композитор, напиша многу композиции на поп музика и шансони, а како соло пејач сними голем број албуми во Југославија и Русија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *