ПET ЗЕМЈИ ОДЛУЧИЈА ДА ЖИВЕАТ СПОРЕД МОДЕЛОТ „ЖИВОТ СО КОВИД“ И ГИ УКИНАА СИТЕ МЕРКИ.

WEB Телевизија во живо

Данска, Сингапур, Тајланд, Јужна Африка и Чиле, повеќе од 18 месеци по почетокот на пандемијата на коронавирусот одлучија да ги укинат сите мерки за заштита, и да живеат според моделот „живот со ковид“
Додека некои од овие земји имаат завидна стапка на вакцинирани граѓани, други дојдоа до заклучок дека трошоците за постојани економски и социјални ограничувања ги надминуваат придобивките што ќе ги донесе отворањето. Се претпоставува дека нивната одлука ќе го привлече вниманието на целиот свет кој ќе го следи текот на настаните.
Данската влада ги укина сите епидемиолошки мерки во земјата на 10 септември со порака до граѓаните дека СОВИД-19 повеќе не е „болест што претставува критична закана за општеството“.
Владата на Сингапур во јуни објави дека планира да започне да живее со СОВИД. Тие имаа намера да го контролираат со вакцинирање и следење на бројот на хоспитализирани лица, без ограничување на животот на граѓаните.
“Лошата вест е дека СОВИД-19 никогаш нема да исчезне. Добрата вест е дека е можно да се живее нормално со тоа”, им рече владата на граѓаните
Тајланд планира да го отвори Бангкок и други популарни дестинации за странски посетители следниот месец, објави владата. Земјата се обидува да го оживее туризмот, кој е нивниот клучен извор на приход, и покрај зголемениот број заразени.
Јужна Африка започна со олеснување на мерките откако се намали бројот на заразени во земјата. Полицискиот час беше скратен на период од 23 до 4 часа, дозволени се собири до 250 луѓе во затворени простории и 500 на отворено, а ограничувањата за продажба на алкохол дополнително се намалија.
Чиле спроведе исклучително успешна кампања за вакцинација. Според последните извештаи од Министерството за здравство, речиси 87 проценти од Чиле
May be an image of 2 people, people sitting, beach and ocean
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *