НИЈАГАРИНИТЕ ВОДОПАДИ ЌЕ БИДАТ ОСВЕТЛЕНИ ВО ЦРВЕНО ЖОЛТА БОЈА ВО ЧЕСТ НА 8-МИ СЕПТЕМВРИ, ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА

WEB Телевизија во живо

Како што информираше Обединетата македонска дијаспора, Нијагарините водопади ќе бидат осветлени во црвено жолти бои од 11:00 до 23:15 часот на 8 -ми септември, во чест на прославата на 30 -годишнината од независноста на Македонија.
Македонскиот член на ОМД и почесен конзул на Македонија, Јордан Битов, изјави: „Прикладно е водопадите на Нијагара, кои се сметаат за седмо светско чудо, да ја признаат 30 -годишнината од независноста на Македонија. Вистинската моќ, убавина и силината на водопадите се симбол за напорите што мојот татко Џон Битов и многу други луѓе ги преземаа за да обезбедат глобално признавање и независност на Македонија под мирни услови “.
„Нека убавината на Нијагарините водопади биде постојан потсетник за сите нас што направија оние пред нас за да обезбедат слободна и независна Македонија.
„Многу посебна благодарност до градоначалникот на Нијагарините водопади Џим Диодати и Одборот за илуминација што го направија ова“.
Онтарио е дом на околу 150.000 Македонциа вкупно има околу 250.000 во цела Канада.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *