НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1946 ГОДИНА РОДЕН ФРЕДИ МЕРКЈУРИ10 ЧУДНИ ФАКТИ КОИ МОЖЕБИ НЕ СТЕ ГИ ЗНАЕЛЕ ЗА НЕГО

WEB Телевизија во живо

1. Имаше повеќе заби од обичниот човек
Карактеристичната насмевка на Фреди беше резултат на тоа што имаше четири дополнителни заби во задниот дел на устата, што ги туркаа другите напред . Тој секогаш одбиваше да ги поправи забите , плашејќи се дека тоа ќе влијае на неговата вокална способност.
2. Почна да ja пишува Боемска рапсодија уште додека беше студент
Пријателите од колеџот во доцните 60 -ти години се сеќаваат на Фреди бескрајно свирејќи и пеејќи ја почетната линија на најголемиот хит на Квин на училишното пијано. „Ја нарече„ Каубојска песна “, се сеќава еден од нив. „Но, тој никогаш не можеше да стигне подалеку од„ Мамо, само убив човек… му требаа пет години да го заврши делото.
3. Работел како модел во уметничко училиште
Како студент на уметничкото училиште Елин во 60 -тите години, Фреди честопати штедеше. Очаен да купи фармерки „Леви“, тој работеше како модел на класа за цртање навечер. „Ни беше дадена крпа за да ја заштитиме нашата скромност“, се сеќава еден негов поранешен колега-модел. „Но, често мислам на сите оние стари дами кои цртаа слики од полуголиот Фреди Меркјури“.
4. Тој беше роуд на Дејвид Боуви
Во април 1969 година, непознатиот пејач и текстописец Дејвид Боуви свиреше за време на ручекот во кантината во уметничкото училиште Елиннг. Фреди помогна да се носи засилувачот на Боуви и помогна да се изгради импровизирана сцена за него од масички во кантина. Меркур никогаш не ја спомена нивната прва средба кога работеше со Боуви години подоцна.
5. Беше одговорен за првиот настап на Секс пистолс
На 1 декември 1976 година, Квин доби резервација да се појави во ТВ шоуто „Вечерва со Бил Грунди“, за да го вклучи својот нов албум „Еден ден на трките“. Бендот се откажа бидејќи Меркјури го имаше својот прв преглед кај стоматолог по 15 години . Нивната замена беше Секс пистолс. И сите знаеме што се случи потоа.
6. Му беше многу здодевно за време на солото со гитара на Брајан Меј
Гитарското соло на Брајан Меј за време на шоуто во живо на Квин понекогаш надминувало 10 минути. За време на едно особено долго парче, Фреди, чекајќи , изјави: „За волја на Бога, ајде да пазариме, извлечи ме одовде!“
7. Имаше женски прекари за неговите пријатели и колеги од групата – освен за еден
Меркури користеше женски прекари за себе и за повеќето негови пријатели, освен за Џон Дикон кој се сметаше себе си за премногу мажествен. Фреди беше „Мелина“, Брајан Меј „Меги“, Роџер Тејлор „Лиз“, Елтон Џон „Шерон“ и Род Стјуарт „Филис“. Во меѓувреме, поранешната девојка на Фреди, Мери Остин, стана „Стив“ (по Стив Остин, Човекот од шест милиони долари).
8. Еднаш го зграпчи Френсис Роси од „Статус кво“
Чудно нешто се случи зад сцената на Live Aid концертот. Меркури и Френсис Роси се дружеа заедно кога Френсис даде малку премногу дрзок коментар во врска со сексуалноста на Фреди. Меркури одговори со тоа што го прегрна цврсто. „Ако сакаше да ме има, ќе ме имаше“, призна Роси. „Не можев да се движам“.
9. Тој испрати Божиќен подарок до Елтон Џон од зад „гробот“
На Божиќ 1991 година, еден месец по смртта на Меркури, неговиот пријател Елтон „Шерон“ Џон доби пакет завиткан во навлака за перници. Содржеше слика од еден од омилените уметници на Елтон, Хенри Скот Тук и рачно напишана белешка: „Драга Шерон, мислам дека ќе ти се допадне ова. Сакај ја Мелина “.
10. Никогаш не мислеше дека ќе остари
„Ќе биде толку здодевно да имам седумдесет години“, изјави Фреди во 1987 година. „Живеев целосен живот и ако утре сум мртов, не се грижам“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *