MИТКО КРЏЕВ: СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ПАЦИЕНТИ ВО ГЕВГЕЛИСКАТА КОВИД БОЛНИЦА, И ПРОДОЛЖУВА ВАКЦИНИРАЊЕТО НА ЗАИНТЕРЕСИРАНИТЕ ГРАЃАНИ.

WEB Телевизија во живо

Во последните неколку дена има тенденција на намалување на ковид пациентите кои се хоспитализирани во ковид модуларната болница во Гевгелија. Во моментот пет ковид пациенти се лекуваат во неа, од кои двајца се на кислородна поддршка, ни изјави директорот на Општата болница во Гевгелија, Митко Крџев. Исто така, напомена тој, намален е и бројот на пациенти кои доаѓаат на дневна терапија во ковид болницата. Ако, во еден период имавме од 100 до 120 такви пациенти дневно, сега тој број е намален на 10 до 15. Што се однесува до вакцинацијата, вели директорот Крџев, до петокот, 3 септември, вкупната бројка на вакцинирани граѓани со прва доза изнесуваше 11.415, додека бројката на ревакцинирани изнесуваше 7.745 граѓани. Ние, вели доктор Крџев, очекуваме, со ова темпо на вакцинирање, за две недели бројката на граѓани кои ја примиле и втората доза да се доближи до бројката на оние пациенти кои се вакцинирале со една доза. Директорот Крџев уште еднаш апелираше до граѓаните, особено до помладите, кои се во моментот најмногу на удар на делта сојот, да се вакцинираат, затоа што вакцината е единствената шанса полесно да го пребродиме овој четврти бран на ковид пандемијата. На тоа укажува и фактот што Гевгелија, со вакцинирани околу 60% од населението со една доза, има најмал број на хоспитализирани и починати ковид пациенти. Тој, исто така, испрати и апел до населението да не подлегнува на дезинформациите за штетноста на вакцините, затоа што, ис

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *