ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ : ДОСЕГА 6339 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ОД НИВ 31 СЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ, 7 БРЕМЕНИ ЖЕНИ И 5 КОИ ИМАЛЕ РЕИНФЕКЦИЈА.

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале и седум бремени жени, а извештајот на Институтот за јавно здравје покажува дека починале и петмина пациенти кои се водат дека вторат биле инфицирани со коронавирус.
Во однос на дата на смрт најголем број на смртни случаи се регистрирани на 8 април 2021 година =49).
Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години каде е регистриран и највисок специфичен морталитет.
Регистрирани се 3.805 смртни случаи кај лица од машки и 2.472 кај лица од женски пол. Од починатите, кај 4.627 (73,7% од лицата за кои има податок) се регистрирани коморбидитети, најчесто кардиоваскуларна болест (n=3.735), дијабет (n=1.559) и белодробна болест (n=693). Од пријавените случаи на реинфекција, 5 завршиле со смртен исход. Регистрирани се 7 смртни случаи кај бремени жени и 31 смртен случај кај здравствени работници. Од пријавените случаи, 371 (5,9%) починале во вонболнички услови, а 5.906 (94,1%) починале во хоспитални услови.
ИЈЗ регистира дека највисок морталитет има во Прилеп и Охрид. Највисок леталитет се регистрира во Крушево и Струга.
Репродукцискиот број на заразени од COVID-19 (R0) во . Македонија изнесува 0,97 заклучно со 12.09.2021, се вели во извештајот на ИЈЗ.
Според категоризацијата на ризикот и проценката на ситуацијата земајќи ги во предвид индикаторите на СЗО за можноста за понатамошна трансмисија и капацитетите за одговор на земјата се проценува дека Македонија е во фаза на широка трансмисија, подниво 3, со умерени капацитети за одговор, пишува во извештајот на ИЈЗ.
Вчера Министерството за здравство објави дека вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893 бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.
May be an image of indoor
 
 
 
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.