ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИОТ ОРАЛЕН АНТИКОВИД ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ЌЕ БИДЕ ЕФИКАСЕН ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ

WEB Телевизија во живо

Лабораториските студии покажуваат дека експерименталниот орален антивирусен лек COVID -19 на Мерк и Ко, молнупиравир, најверојатно ќе биде ефикасен против познатите варијанти на коронавирусот, вклучувајќи ја и доминантната, многу пренослива Делта, соопшти компанијата во средата.
Бидејќи молнупиравир не се насочува кон протеинот на вирусот, што е целта на сите тековни вакцини против СОВИД -19 и што ги дефинира разликите помеѓу варијантите, лекот треба да биде подеднакво ефикасен бидејќи вирусот продолжува да се развива, рече Џеј Гроблер, шеф на одделот за инфективни болести и вакцини во Мерк.
Молнупиравир, наместо тоа, цели на вирусна полимераза, ензим потребен за вирусот да направи копии од себе. Тој е дизајниран да работи со воведување грешки во генетскиот код на вирусот.
Податоците покажуваат дека лекот е најефикасен кога се дава рано во текот на инфекцијата, изјавија од Мерк.
No photo description available.
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *