ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИОТ ОРАЛЕН АНТИКОВИД ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ЌЕ БИДЕ ЕФИКАСЕН ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ

Лабораториските студии покажуваат дека експерименталниот орален антивирусен лек COVID -19 на Мерк и Ко, молнупиравир, најверојатно ќе биде ефикасен против познатите варијанти на коронавирусот, вклучувајќи ја и доминантната, многу пренослива Делта, соопшти компанијата во средата.
Бидејќи молнупиравир не се насочува кон протеинот на вирусот, што е целта на сите тековни вакцини против СОВИД -19 и што ги дефинира разликите помеѓу варијантите, лекот треба да биде подеднакво ефикасен бидејќи вирусот продолжува да се развива, рече Џеј Гроблер, шеф на одделот за инфективни болести и вакцини во Мерк.
Молнупиравир, наместо тоа, цели на вирусна полимераза, ензим потребен за вирусот да направи копии од себе. Тој е дизајниран да работи со воведување грешки во генетскиот код на вирусот.
Податоците покажуваат дека лекот е најефикасен кога се дава рано во текот на инфекцијата, изјавија од Мерк.
No photo description available.
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.