ДЕНЕСКА Е МАЛА БОГОРОДИЦА, ПРАЗНИК НА МАЈКАТА НА СИТЕ МАЈКИ.

WEB Телевизија во живо

Се верува дека кога времето е ведро на празникот, сонцето ќе ни се смешка и во текот на есента, но и зимата.
Македонската православна црква на 21 септември го обележува раѓањето на пресвета Богородица, празник што се вика и Мала Богородица. Овој ден се вбројува во 36-те големи празници во црковниот календар обележан со црвени букви.
Марија била родена во Назарет во семејството на татко ѝ Јоаким, кој бил од племето на Давид, и мајка ѝ Ана, од родот Аронов. Па така, по татко нејзиното потекло царско, а по мајка архијерејско.
Уште на три години, Марија била одведена во ерусалимскиот храм, а од седмата година живеела во богослужба, со молитва, мануелна работа и читање на Светото писмо.
На 15 години примила вест од архангелот Гаврил дека ќе го роди синот божји, а на 40-от ден по раѓањето на Христос, го однела во храм. Триесетте години што ги опишуваат евангелијата, Марија ги поминала во Назарет, а Исус го следела на патот до распетието.
По неговото вознесување, живеела уште 24 години, ги лекувала болните, им помагала на сиромашните и вдовиците. Според преданието, кога била положена во гробот, станала невидлива.
Жените на овој ден не би требало да средуваат по дома, да перат алишта и да извршуваат други слични домашни работи. Постои верување дека на Мала Богородица не треба да се извршуваат никакви обврски што подразбираат работа со раце. На Мала Богородица, наводно не е добро ни да се започнуваат нови работи, туку тоа треба да се одложи за некој од наредните денови.
May be an image of 4 people
 
 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *