ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ДЕНЕС ЗАВРШУВА 35-ТО ИЗДАНИЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА „СВЕТИ ЈОАКИМ ОСОГОВСКИ“ НА КОЈА УЧЕСТВУВАШЕ И УМЕТНИЦАТА МИРЈАНА КРСТЕВА МАССЕТИ

Денес завршува 35-то издание на Меѓународната ликовна колонија „Св.Јоаким Осоговски“, која е една од најстарите ликовни манифестации од ваков вид и единствена која се реализира во сакрален амбиентален простор.
На овогодинешната ликовна сесија учествуваа 11 ликовни творци од земјата и странство и тоа: Данчо Ордев, Стефан Хаџиниколов, Мирјана Крстева Масети, Валентина Илијевска, Лазо Ѓоргиевски, Нела Јанковска, Дејан Иванов – Маргуш од Република Северна Македонија, Светозар Тасиќ од Србија, Снежана Мелник од Украина и Георги Андонов и Љубима Брдарова од Бугарија.
Уметниците работеа по слободен тематски пристап, принцип со кој од основањето до денес се негува слободата на духот и творештвото.
Создадените дела ќе се презентираат во манастирската галерија, во ЛУ Градски музеј Крива Паланка и во повеќе градови во земјата.
Оваа значајна уметничка манифестација е подржана од Министерството за култура, Општина Крива Паланка и од манастирот „Св.Јоаким Осоговски“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.