ЗА ЛЕТНИТЕ ГОРЕШТИНИ ПРОБАЈТЕ „ПИЦА ЛУБЕНИЦА“ СО БОРОВНИЦА И ЈОГУРТ

WEB Телевизија во живо

Додека се пржиме на летните горештини, лубениците и дињите се најдоброто освежување. Затоа пробајте го овој рецепт за Пица „Лубеница“
Состојки:
четвртина лубеница
половина диња
125 гр боровинки
400 гр јогурт
мешавина од ореви
мед
цимет
темно чоколадо
Подготовка:
1. Исечете ја лубеницата на парчиња (послужете ја со кора бидејќи е полесно да ја држите во рака). Ставете ги триаголниците лубеница на голема чинија за да изгледа како пица.
2. Промешајте една лажица мед и половина лажичка цимет во цврст јогурт.
На секој триаголник од лубеница ставете по една лажица збогатен јогурт, потоа диња исечена на парчиња и боровинки, мешавина од ореви и рендано или излупено темно чоколадо врз неа. Можете да бидете креативни и да користите храна по ваш избор, како парчиња некое друго овошје, житни снегулки или кокосово брашно.
3. Јадете пица со лубеница веднаш или оставете ја да се излади и не заборавајте да ја јадете разладена за да ги одржите сите состојки свежи и цврсти.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *