ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СВЕТА ПЕТКА ЛЕТНА: ЗАШТИТНИЧКА ОД НЕСРЕЌИ И БОЛЕСТИ.ВО ПРДЕЈЦИ ТАА СЕ СМЕТАЛА ЗА СЕСТРА НА СВЕТА НЕДЕЛА.

Во Гевгелиско денот на Света Петка се празнувал во с. Прдејци каде што е панаѓур, имало селска служба и каде што се собирал мноштво народ од соседните села. Овде Света Петка се сметала за сестра на Света Недела. Православниот храм посветен на „Света Петка“ во ова населено место е изграден од Андон Китанов.
Петковден како домашен празник со служби посветени на св. Петка, со чекање гости и со други обичаи и свечености го празнуваат голем број македонски семејства.
Именден празнуваат: Петко, Петкана, Параскева, Пенка..
Култот кон света Петка, кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Со нејзиното име се поврзани и чудотворни икони и многу лековити води наречени петочни води. Оттука и празнувањето на петокот како посебно тежок ден во неделата.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.