НА ОСТРОВОТ ВЕЛИКИ БРИОНИ ВО ХРВАТСКА РАСТЕ МАСЛИНОВО ДРВО СТАРО 1600 ГОДИНИ КОЕ ДАВА ГОДИШНО ДО 50 КИЛОГАМИ МАСЛИНКИ

WEB Телевизија во живо

Старата маслинка “(Olea europaea) на островот Велики Бриони е веројатно едно од најстарите маслинови дрвја во Средоземното Море. Нејзината возраст се проценува на повеќе од 1.600 години. Индивидуалните примероци на маслинови дрвја, благодарение на нивната извонредна способност да ги обноват гранките и корените, можат да живеат повеќе од две илјади години. Постојат различни мислења за вистинското потекло на маслинките. Археолошките наоди упатуваат на две области, Крит и Сирија, каде што маслинките се одгледувале уште пред пет илјади години. Подоцна, Феникијците, Грците и особено Римјаните ги раширија низ Медитеранот, објаснува д -р Милотиќ, директор на Националниот парк. Денес има околу 800 маслинови дрвја на островите Бриони
Нема научни докази зошто ова маслиново дрво преживеало толку години. Знаеме дека покрај оваа маслинка, најстарите се на островот Паг, што е и анализа на Ц14 со согорување на јаглерод, возраста од 500, 600 години е докажана. А зошто токму тоа се случува на островите што маслинките толку преживуваат, се должи на специфичната климатологија, дејството на солта, сонцето, кое ја зачувува дрвената маса.
Важно е да се нагласи дека оваа маслинка не се третира во смисла на оплодување, нема употреба на пестициди и само природно се одгледува. Што се однесува до количината маслинки што ја носи дрвото, таа не е мерлива, а секоја година се очекува таа да е различна . Во просек, може да роди помалку од 50 килограми.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *