НА 80 ГОДИШНА ВОЗРАСТ ПОЧИНА ЧАРЛИ ВОТС, ЧЛЕНОТ НА ЛЕГЕНДАРНИТЕ „РОЛИНГ СТОУНС

WEB Телевизија во живо

“Со голема тага ја објавуваме веста дека нашиот сакан Чарли Вотс почина. Тој почина во лондонска болница, опкружен со членови на неговото семејство. Љубезно бараме приватноста на неговото семејство, членовите на бендот и блиските пријатели да биде почитувана во ова тешко време “, се вели во соопштението. во кое се наведува дека Чарли исто така бил драг сопруг, татко и дедо и еден од најголемите тапанари на неговата генерација.
Тажната вест од Лондон доаѓа неколку недели откако беше објавено дека Чарли ќе ја пропушти турнејата во САД за да закрепне од медицинска процедура, но не е откриено точно каков вид. Во 2004 година, тој се разболе и се лекуваше од рак на грлото.
Чарли е член на Ролинг Стоунс од јануари 1963 година кога им се придружи на Мик Џегер, Кит Ричардс и Брајан Џонс. Како голем љубител на џезот, тој им помогна на Стоунси да станат икони заедно со Битлси со хитови кои денес станаа култни.
Малку е веројатно дека Стоунс можеа толку убедливо да влезат во психоделија, блуз, кантри, реге, фанк или диско ако Чарли не стоеше зад тапаните
Дали ова е крајот на Ролинг Стоунс е прашање што веројатно прво им падна на ум на повеќето нивни обожаватели кога стигна веста дека Чарли Вотс починал. Точно е дека Стоунси одамна ја преживеаја раната смрт на Брајан Џонс, а многу години подоцна заминувањето, за среќа не поради смртта на басистот Бил Вајман, но некако се чини дека Стоунси без Вотс тешко може да продолжат. Дури и кога би можеле, не би било тоа тоа, бидејќи свирењето на тапани на Вотс, толку нетипично за тапанар на рокенрол, им даде на Стоунси исто толку шарм, јадро и талент како и гитарата на Кит Ричардс, која најдобро свири кога малку ќе се погреши или гласот на Џегер, еден од најголемите фронтмени на сите времиња и хронично потценет текстописец.
По веста за смртта на Вотс, брзо се појавија изјави на почит и од неговите колеги од групата и од другите музичари.
Во видеото објавено на Твитер, Пол Макартни рече дека е „толку тажен“ кога дознал за смртта на Вотс.
“Тој беше прекрасно момче. Знаев дека е болен, но не знаев дека е толку болен”, рече Макартни. “Многу љубов кон неговото семејство, сопругата и децата и поширокото семејство. Сочувство до Стоунси. Ова ќе биде огромен удар за нив бидејќи Чарли беше фантастичен тапанар, стабилен како рок”.
“Те сакам, Чарли. Отсекогаш те сакав. Убав човек”, додаде тој. „Големо сочувство и сочувство до неговото семејство.
„Господ нека го благослови Чарли Вотс, ќе ни недостигаш човеку, мир и љубов кон семејството“, напиша на Твитер колегата од бендот на Макартни, Ринго Стар.
Во меѓувреме, Елтон Џон сподели фотографија од себе со Вотс, истакнувајќи дека тоа е „многу тажен ден“.
“Чарли Вотс беше најдобриот тапанар. Најстилскиот од мажите и такво брилијантно друштво”, напиша Johnон. “Моето најдлабоко сочувство до Ширли, Серафина и Шарлот. И, се разбира, Ролинг Стоунси”.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *