ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА НА ВАШИНГТОН МЈУРИЕЛ БАУЗЕР ГО ЧЕСТИТА ИЛИНДЕН И ГО СПОРЕДИ СО БОРБАТА ЗА ДРЖАВНОСТ НА ВАШИНГТОН.ИЛИНДЕН ПРОГЛАСЕН ЗА ДЕН НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО ВО ВАШИНГТОН

ДОДЕКА, денес Обединетата македонска дијаспора и македонско-американската заедница го одбележуваат Илинденското востание од 1903 година, бунт во потрага по слободна, независна и суверена Македонија;
ДОДЕКА, македонската независност првично беше краткотрајна, Илинденското востание значително резултираше со формирање на првата демократска република во Југоисточна Европа и ги постави темелите за ослободување и независност во 1991 година;
ДОДЕКА, историската борба на Македонија за самоопределување е паралелна со денешната борба за државност на нашиот град, која одекнува со македонско-американската заедница во Вашингтон, која стои солидарна со нас;
ДОДЕКА, Вашингтон е горд што ги слави културните традиции, потекло, храна, јазици, историја и огромните жртви на македонската заедница, ние исто така можеме да научиме од бескомпромисните концепти на нивните предци за слобода, независност и еднаквост, кои фундаментално го променија текот на македонската историја и го зајакнаа народот да остави храбро наследство во својата татковина и низ целиот свет:
СЕГА, ЗАТОА, јас, градоначалничка на Вашингтон, со ова го објавувам 2-ри август 2021 година, како „ДЕН НА МАКЕДОНСКО-АМЕРИКАНСКО НАСЛЕДСТВО“ во Вашингтон.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.