ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ГЕВГЕЛИЈА НА 2 АВГУСТ 2021 ГОДИНА СО ТЕМПЕРАТУРА ОД 44,1 СТЕПЕН БЕШЕ ВТОР НАЈТОПОЛ ГРАД ВО ЕВРОПА ПОСЛЕ ДАЛАМАН ВО ТУРЦИЈА, КАДЕ БЕА ИЗМЕРЕНИ 44,3 СТЕПЕНИ

Гевгелија и ова лето докажува дека не само што е најтопол град во Македонија, туку и во Европа. Како што информиравме на нашиот фејсбук профил на 2 август, на празникот Илинден, метереолошката станица во Гевгелија, во 17 часот во Гевгелија измерери 44,1 степени во сенка. Ова беше највисоката температура измерена од почетокот на топлиот бран во Гевгелија, и во Македонија со што таа тој ден беше втор најтопол град во Европа, после градот Далман, во Турција, туристичко градче во близина на Мармарис, каде во истиот ден беа измерени 44,3 степени целзиусови.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.