ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ГЕВГЕЛИЧАНЕЦОТ ЖИВКО ЈАНЕВСКИ 4-ТИ НА СВЕТОТ ВО ФИДЕ АЛБУМОТ 1914-2018 ЗА ШАХОВСКИ КОМПОЗИЦИИ.

Истакнатиот македонски велемајстор за шаховски композиции(создавање шаховски проблеми и студии), гевгеличанецот Живко Јаневски е на високото 4-то место според бројот на поени(267,83) во албумот на Светската шаховска федерација(ФИДЕ) во периодот 1914-2018 година. Пред него се само Бугаринот Петко Петков,на првото, Французинот Мишел Кајо, на второто и Украинецот Михаил Марандјук, на третото место.
ФИДЕ албумот е официјална антологија на најдобрите шаховски композиции.
Живко Јаневски е двократен Светски шампион во компонирање на шаховски проблеми , група помошни матови, и тоа на Првото поединечно Светско првенство во компонирање на шаховски проблеми во Санкт Петерсбург, Русија 1998 и на Второто поединечно Светско првенство во Порторож, Словенија, 2002 година. На Третото поединечно Светско првенство во компонирање на шаховски проблеми, одржано во Евиа, Грција, го освојува третото место во групата самоматови и четвртото место во групата помошни матови. За каков меѓународен велемајстор се работи, покажува и освоеното прво место и златен медал на шаховската олимпијада во компонирање помошни матови, во Нови Сад, во 1991 година.
Инаку, тој е роден во Гевгелија, на 4 август 1953 година. Работел како програмер во фирмата Гемаком-Компјутери во Гевгелија, а од 2017 година е пензионер. Со шахот и проблемскиот шах активно почнува да се занимава од 1967 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.