ЗАПОЧНА ВАКЦИНИРАЊЕТО НА МЛАДИТЕ. ПРЕКУ ТЕРЕНСКА ВАКЦИНА ДО СЕГА СЕ ВАКЦИНИРАНИ 996 ГРАЃАНИ ОД НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА.

WEB Телевизија во живо

Во Гевгелија имунизацијата на деца и млади од 12 до 17 години започна вчера со апликација на вакцината на Фајзер. Родителите со своите деца може по своја волја да се појават директно на пунктовите за вакцинација, а во здравствените домови ќе бидат достапни и педијатри за советување. Вакцинацијата против Ковид-19 не е задолжителна во Македонија, но е неопходна за да се постигне колективен имунитет. Според Министерството за здравство, пријавени се околу 1.800 деца, а во Гевгелија за вакцинација се пријавиле 40 деца. За нив вакцинирањето е со закажан термин преку апликацијата vakcinacija.mk. Инаку, преку теренската вакцинација во населените места на Општина Гевгелија и соседните општини, за кои е надлежна Општата болница- Гевгелија, до денеска се вакцинирале 996 граѓани и тоа од: Богородица; Стојаково, Селемлија, Милетково, Миравци, Давидово, Габрово, Петрово, Негорци, Кованец, Нов Дојран и Стар Дојран, Мрзенци, Прдејци, Смоквица, Николиќ и Црничани.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *