ВО ЈУНСКИОТ УПИСЕН РОК, ЗАПИШАНИ 174 УЧЕНИЦИ ВО СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“ – ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Во трите рока за упис на ученици во прва година во средно образование, во СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија, во јунскиот уписен рок, се запишале вкупно 174 ученици. Согласно распишаниот конкурс примени се: 60 ученика за гимназиското образование, 23 за физиотерапевтски техничар/ гинеколошко-акушерска сестра, 35 за економски техничар, 25 за хотелско-туристички техничар, 10 за готвач-келнер и 21 ученик за машински техничар за моторно возило.
За струката автомеханичар/заварувач, како што информираа од Средниот училишен центар, во јунскиот уписен рок не е запишан ниту еден ученик.
Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места ќе бидат објавени денеска, четврток, 1 јули, 2021 година.
Инаку, според Конкурсот, вкупно 286 ученика во 10 паралелки можат да се запишат во СОУ„ Јосиф Јосифовски“- Гевгелија, каде од оваа година се воведува и Здравствена струка со образовен профил физиотерапевтски техничар/ гинеколошко-акушерска сестра каде треба да се примат 25 ученика. Освен за ова струка, во СОУ „Јосиф Јосифовски“ по 50 места има за: Угостителко – туристичка струка, Машинската струка и Економско – правната. Додека, за Гимназиско образование има места за 102 ученика во 3 паралелки и една со 34 ученика која ќе биде македонско – француска билингвална паралелка.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *