ШВЕЃАНКАТА АНДЕРСОН СО СВОЈОТ ТИМ РАБОТИ НА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 КОЈА СЕ ВДИШУВА ИЛИ СЕ ПИЕ КАКО ТАБЛЕТА

WEB Телевизија во живо

Актуелните вакцини против ковид-19 доаѓаат во форма на инјекции, но во иднина би можеле да ги земаме во форма на таблети или инхалатори.
Во лабораторијата во селото Медикон, еден од најголемите научни паркови на југот на Шведска, хемичарката Ингемо Андерсон држи тенок, пластичен инхалатор во раката, со големина половина од кутија за кибрит.
Нејзиниот тим се надева дека овој мал производ може да има голема улога во глобалната борба против пандемијата на коронавирусот, дозволувајќи им на луѓето да ги земаат идните дози на вакцината дома.
Компанијата Иконово соработува со стартапот за имунологија во Стокхолм (ISR) што разви вакцина против ковид-19 во форма на прав.
Таа користи лабораториски произведени протеини на вирусот ковид-19, за разлика од „Фајзер“, „Модерна“ и „АстраЗенека“, кои користат РНК или ДНК за кодирање на протеини,
Прашокот може да се чува на температура до 40 ° C, што е голема предност во однос на моментално достапните вакцини одобрени од Светската здравствена организација (СЗО), кои мора да се чуваат во стаклени шишиња на температура под -70 ° C, пред да бидат пренесени до фрижидери.
Сè уште има период на тестирање за да се утврди дали „ISR“ вакцината може да обезбеди исто ниво на заштита како и сегашните вакцини одобрени од СЗО.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *