ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

СО ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19 ДО ДЕНЕС СЕ ВАКЦИНИРАНИ 279 ЖИТЕЛИ НА БОГОРОДИЦА, СТОЈАКОВО, СЕЛЕМЛИЈА, МИРАВЦИ И МИЛЕТКОВО

Непречено се одвива теренската вакцинација против КОВИД-19 во општина Гевгелија и соседните општини за кои е надлежна Општата болница со проширена дејност- Гевгелија. Досега, почнувајќи од 14 јули, вакцинирани се жителите од населените места: Богородица; Стојаково, Селемлија, Милетково и Миравци. Според податоците од Општата болница со проширена дејност- Гевгелија, со оваа теренска вакцинација се потрошени вкупно 279 дози. Денеска, медицински тим е на терен во Давидово, Габрово, Петрово. Вакцинацијата продолжува во понеделник, на 19 јули во населените места Кованец од 8 до 9 часот и во Негорци од 9 до 13 часот.
Во реализирањето активно се вклучени 4 лекари, неколку медицински сестри и практиканти. Директорот на ЈЗУ Општа болница Гевгелија, д-р Митко Крџев, изрази благодарност до тимот од Црвен крст-ОО Гевгелија за несебичниот ангажман во административниот дел и помагањето на граѓаните во пополнувањето согласности за вакцинирање.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.