ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ПОВТОРНО ГОРЕШЕ СТАРАТА ДЕПОНИЈА

Вчера, во попладневните часови околу 17:25 часот, до ТППЕ- Гевгелија е пристигната пријава за пожар кај старата депонија, под Прочистителната станица. Од страна на ТППЕГевгелија се преземени мерки за локализирање на пожарот, делувајќи со две пожарникарски возила и 5 пожарникари. Од огнените јазици се зафатени површина со трева и капини. Со брзата интервенција на пожарникарската екипа е спречено проширување на огнот до околните земјоделски површини со жито. Од ТППЕ- Гевгелија истакнаа дека причината за пожарот е подметнување и дека се работи за човечки фактор. Бидејќи пожарот не е изгаснат, денеска од страна на ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија е испратена екипа за гаснење и расчистување на настанатите штети.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.