ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ОД УТРЕ ЗАПОЧНУВА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО ЧЕСТ НА ИВАН ПЕНОВ, ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ КОШАРКАР НА КК „КОЖУВ“

Во чест на Иван Пенов, гевгелискиот кошаркар, кој прерано и трагично го загуби животот, се организира Меморијален турнир во баскет 3×3.
Меморијалниот турнир ќе биде официјално отворен утре (29 јули) и ќе трае до 4 август, а натпреварите помеѓу пријавените екипи од Општина Гевгелија ќе се одиграат на кошаркарското игралиште позади Детската градинка „Цветови“ во Гевгелија.
Меморијалниот турнир има натпреварувачки карактер, односно за победниците во категориите: 2000-2005 г., 2006-2011 г. и екипи од 4 играчи се предвидени парични награди, за прво место 400, за второ 200, а за трето место 100 евра. Ќе биде прогласен и победник во шут за 3 поени, а доделени и признанија за МВП на турнир и МВП на финале.
Како што истакна градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков, ваквата иницијатива е поддржана од локалната самоуправа бидејќи младиот спортист со неговото дело и придонес за развивање на гевгелискиот спорт заслужува да има спомен-обележје во градот, а ќе покрене иницијатива пред Советот на Општина Гевгелија ова кошаркарско игралиште да го носи неговото име.
Целта на оваа акција е името на Иван Пенов да остане запаметено, со тоа што игралиштето ќе го користат сите деца кои сакаат да спортуваат и играат кошарка, продолжувајќи го патот на прерано згаснатиот кошаркар. Овој Меморијален турнир, кој се одржува во пресрет на неговиот роденден, 4 август, ќе биде традиционален.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.