НА 9 ЈУЛИ 1877 ГОДИНА ЗАПОЧНАЛ ПРВИОТ ТЕНИСКИ ТУРНИР ВО ВИМБЛДОН

WEB Телевизија во живо

Првиот турнир на Вимблдон започна на 9 јули 1877 година. Се одржа само во машка конкуренција во сингл, а Спенсер Гор, поранешен играч на училишен рекет на училиштето Харов, победи во конкуренција на вкупно 22 учесници. Тој го победи својот противник Вилијам Маршал во три сета во меч кој траеше 48 минути. На финалето присуствуваа околу 200 гледачи, а билетот беше еден шилинг.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *