ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

НА 9 ЈУЛИ 1877 ГОДИНА ЗАПОЧНАЛ ПРВИОТ ТЕНИСКИ ТУРНИР ВО ВИМБЛДОН

Првиот турнир на Вимблдон започна на 9 јули 1877 година. Се одржа само во машка конкуренција во сингл, а Спенсер Гор, поранешен играч на училишен рекет на училиштето Харов, победи во конкуренција на вкупно 22 учесници. Тој го победи својот противник Вилијам Маршал во три сета во меч кој траеше 48 минути. На финалето присуствуваа околу 200 гледачи, а билетот беше еден шилинг.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.