ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

МЛАДАТА ГЕВГЕЛИЧАНКА ВИКТОРИЈА ЈОВАНОВА ВЕЧЕРВА ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА СВОЈАТА НОВА КНИГА „LUNA 2“

ЈОУ Библиотека “Гоце Делчев”-Гевгелија денеска, понеделник, 5 јули 2021 година, организира промоција на книгата “LUNA 2” од младата авторка Викторија Јованова. Промоцијата ќе се одржи пред Народниот театар со почеток во 19:30 часот. Промотор ќе биде Маре Брзанова а за музичкиот дел ќе се погрижат учениците од ООМУ “Васо Карајанов”-Гевгелија. Промоцијата ќе биде на македонски и англиски јазик.
Авторката, Викторија Јованова е родена на 20.01.2006 год. во Гевгелија.Заврши основно образование во ОУ.“Владо Кантарџиев„ во Гевгелија.Таа пројавува голем интерес за пишување и цртање уште како мала.Нејзината голема љубов кон коњите и е основна мотивација за пишување на книгата „ЛУНА“.По успешното издавање на првата книга „ЛУНА“ продолжува со вториот дел од трилогијата „ЛУНА 2“. Покрај трилогијата „ЛУНА“ ги пишува и книгите :„His Cardigan” и „Take my Hand” исто така на англиски јазик,објавени на страната за книги Wattpad.
Во „ЛУНА 2“ Кејтлин носи поголем товар, бидејки малата Луна сега е сираче.Бидејки остана без родители,одговорноста е на Кејтлин да се грижи за Луна.Но таа се плаши дека Луна ке заврши исто како нејзините родители,пред време.Од страв да не и нанесе штета на Луна, Кејтлин се преселува во Тексас со мајка и. Во нејзиното ново училиште Кејтлин стекнува нови пријатели, но и непријатели.Продолжува да јава и дури да забележи поминале пет години.Кејтлин е среќна во Тексас, но некои случки ја терат да се врати повторно во Јорвик.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.