МАКЕДОНИЈА СЕ РАДУВА. СРЕБРО СО СЈАЈ НА ЗЛАТО. ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ ВИЦЕШАМПИОН ВО ТАЕКВОНДО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ТОКИО.

WEB Телевизија во живо

Македонија денеска го слави Дејан Георгиевски. Македонецот освои сребрен медал на Олимписките игри во Токио во таеквондо во категоријата над 80 килограми.
Во финалето за противник го имаше супериорниот Русин, Владислав Ларин кој е најдобар таеквондист во моментов, Георгиевски пружи сериозен отпор, но не успеа да направи сензација и да дојде до златото.
И покрај поразот, Дејан гордо го развеа македонското знаме по крајот на борбата, слика која носи нова наша историја на Олимписките игри. Георгиевски беше првиот олимпиец кој беше дел од едно финале по нашете осамостојување, а со сребрениот медал ни го носи и најголемото одличје. Во патот до финалето, Георгиевски ги совлада Кубанецот Рафаел Алба Кастилјо и Сејду Губане од Брегот на Слоновата Коска, како и вториот носител, Кореецот Ин.

 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *