ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ИЛИНДЕНСКИ МАРШ 2021 ОД ГЕВГЕЛИЈА ДО КРУШЕВО

Патриотски институт „Гоце Делчев“ , УМС Гевгелија и Републичката комисија за спорт на ВМРО-ДПМНЕ, организираат Илинденски марш 2021 „Од Гевгелија до Крушево по патеките на комитите и илинденците“. Секој кој е заинтересиран за маршот може да се приклучи кон маршот и заеднички да се испочитува историјата, Тргнувањето ќе биде од Гевгелија на 28 јули, притоа ќе се спие во Миравци, Демир Капија, Кавадарци, Прилеп и Крушево, каде гевгелиските коњаници ќе се приклучат на коњаниците од Лисиче и Црешово Топче, Бигорски Манастир и пешадиската чета на Христо Узунов од Охрид! За сите информации може да ги исконтактирате; Кристијан Атанасов: 072211 871 и Бошко Петров: 087395454. Рокот за пријавување е до 20.07.2021 година!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.