ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА НА КОНТРОЛА НА БОЛЕСТИТЕ ПРЕДВИДУВА ПОРАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ВО ЕВРОПА НА ПОЧЕТОКОТ НА АВГУСТ

Европската агенција за превенција и контрола на болести (ECDC) ги објави своите предвидувања за напредокот на пандемијата на коронавирусите и тие воопшто не се оптимистички.
Така, според најновите предвидувања, од 1 август Европа ќе забележи силен пораст на бројот на заболени од коронавирус. Според проекцијата на ECDC, тој број може да биде пет пати поголем отколку што е сега. Значи, тие очекуваат скок од 90 на 420 случаи на 100 000 жители. Една недела подоцна, бројот на заразени може да се искачи на 620.
Како што појаснија, зголемувањето на бројот на заразени лица е поврзано со ширењето на заразната делта варијанта на вирусот, но и со ублажувањето на епидемиолошките мерки низ цела Европа.
Тековната епидемиолошка состојба се влошува во многу земји и очекуваме таа да продолжи да се влошува, рече ЕЦДЦ, додавајќи дека очекуваат повеќе хоспитализации и смртни случаи, но не во истиот број како и во претходниот бран, благодарение на фрагментацијата на населението.
Во повеќето земји, најголем број на заразени лица имало кај млади луѓе на возраст од 15 до 24 години, а делумно и кај над 65 години, предупредуваат од ECDC.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.