АНСАМБЛОТ БОЈМИЈА СО РУСАЛИСКИТЕ ИГРИ СЕ ПРЕТСТАВИ НА 51-ТО ИЗДАНИЕ „ИЛИНДЕНСКИ ДЕНОВИ 2021“ ВО БИТОЛА

WEB Телевизија во живо

„Старото е ново“ докажа 51. издание на фестивалот Илинденски денови кој свечено се затвара на 30 јули.
Во изминатите десеттина денови, гости од САД, Русија, Грција, Хрватска, Албанија и Македонија го донесоа националниот фолклор низ улиците на Битола, под светлата на фестивалските сцени кои годинава имаше и на стари и познати, но и на некои сосем нови локации.
На Вечерта на традиционална музика и игра, настапи и Ансамблот Бојмија, кој продожува со своите активности достојно го репрезентира македонскиот фолклор и фолклорот од регионот Бојмија.
Ансамблот се претстави со Русалиски игри и песни карактристични за селата Петрово и Миравци, а вокално инструменталниот состав на Ансамблот ги изведе песните Киниса да ода, Излегу да се мамо рашета и Ка ми испаднала мома Катерина .
На оваа вечер на Вечер на Ракометното игралиште Битола, настапија уште и Куд Дримкол Вевчани, Ансамбл „Ќустек“ Скопје, Dance Plus Folk, Elbasan, Albania, КУД „7-ми Септември“ Македонски Брод, Hellenic Centre for Folklore Studies ELKELAM, Athens, Greece, .ФА„Тиквеш“ Кавадарци, КУД „Дуле Милосавлјевиќ“ Чачак, Србија.КУД „Цветови“ с. Дедино, Радовиш, АФ „Гоце Делчев“ Битола и Siberian Folk Dance Ensemble Razdolie, Siberian Federal University, Krasnoyarsk, Russia

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *