АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ ВЕЧЕРВА ЌЕ НАСТАПИ НА ФОЛКЛОРНИОТ ФЕСТИВАЛ „ДОЈРАН 2021“

WEB Телевизија во живо

Вечерва, петок, 16 јули, со почеток од 20,30 часот на Отворената летна сцена(Амфитеатар) во Стар Дојран ќе се одржи интересен прекуграничен фолклорен фестивал. На фестивалот, кој се организира во склоп на ИПА прекуграничната соработка помеѓу Македонија и Бугарија, ќе настапат осум фолклорни групи. Покрај „Бојмија“ од Гевгелија, љубителите на фолклорот ќе може да го проследат и настапот на „Распеани Дојранчани“, „Бранд Петрушев“ од Богданци, „Цветови“ од Дедино, како и фолклорните ансамбли „Родољубие“, „Славеј“, „Струмски напеви“ и „Жива вода“ од Ќустендил.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *