ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

52 ГОДИНИ ОД ПРВИТЕ ЧОВЕКОВИ ЧЕКОРИ НА МЕСЕЧИНАТА,

Денес се навршуваат точно 52 години откако американскиот астронаут Нил Амстронг стана првото човечко суштество што стапна на Месечината.
На 21 јули 1969 година, милиони луѓе седеа пред ТВ-екранот и го гледаа првиот човечки чекор на најблискиот Земјин сосед..
Како дух во црно-бело издание, Нил Амстронг излезе од лунарната капсула Орел придружуван од неговиот колега Едвин „База“ Олдрин, во настан што го следеа 600 милиони луѓе ширум светот.
Првите зборови на Амстронг влегоа во легендата исто како и првите чекори во вселената на површината на Месечината.
„Ова е мал чекор за човекот, голема човечност.
Армстронг го опиша просторот во вселената како ситен прав, „скоро како пудра“. Месечевиот пејзаж беше прекрасен. “Чиста убавина многу слична на големите пустини во Соединетите држави. Различно е, но и многу убаво “, рече Амстронг.
Двајцата астронаути направија фотографии, ја тестираа гравитацијата и собраа примероци од карпите.Оставија американско знаме, научни инструменти и декоративна плоча на која пишуваше „Доаѓаме во мир за целото човештво“.
Амстронг и Олдрин останаа вкупно 21 час на Месечината. Откако ја поминаа ноќта на Месечината, тие се вратија кај третиот член на екипажот, Мајкл Колинс, во шатлот Колумбија, кој се врати на земјата на 24 јули. Слетувањето на Аполо 11 на месечината чинеше околу 20-25 милијарди долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *