52 ГОДИНИ ОД ПРВИТЕ ЧОВЕКОВИ ЧЕКОРИ НА МЕСЕЧИНАТА,

WEB Телевизија во живо

Денес се навршуваат точно 52 години откако американскиот астронаут Нил Амстронг стана првото човечко суштество што стапна на Месечината.
На 21 јули 1969 година, милиони луѓе седеа пред ТВ-екранот и го гледаа првиот човечки чекор на најблискиот Земјин сосед..
Како дух во црно-бело издание, Нил Амстронг излезе од лунарната капсула Орел придружуван од неговиот колега Едвин „База“ Олдрин, во настан што го следеа 600 милиони луѓе ширум светот.
Првите зборови на Амстронг влегоа во легендата исто како и првите чекори во вселената на површината на Месечината.
„Ова е мал чекор за човекот, голема човечност.
Армстронг го опиша просторот во вселената како ситен прав, „скоро како пудра“. Месечевиот пејзаж беше прекрасен. “Чиста убавина многу слична на големите пустини во Соединетите држави. Различно е, но и многу убаво “, рече Амстронг.
Двајцата астронаути направија фотографии, ја тестираа гравитацијата и собраа примероци од карпите.Оставија американско знаме, научни инструменти и декоративна плоча на која пишуваше „Доаѓаме во мир за целото човештво“.
Амстронг и Олдрин останаа вкупно 21 час на Месечината. Откако ја поминаа ноќта на Месечината, тие се вратија кај третиот член на екипажот, Мајкл Колинс, во шатлот Колумбија, кој се врати на земјата на 24 јули. Слетувањето на Аполо 11 на месечината чинеше околу 20-25 милијарди долари.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *