43 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ЛУИС БРАУН, ПРВОТО „БЕБЕ ОД ЕПРУВЕТА“

WEB Телевизија во живо

Луис Браун, во целост Луиза Џој Браун, (родена на 25 јули 1978 година, Ланкашир, Англија), Британка, е првиот човек зачнат со употреба на ин витро оплодување (ИВФ). После бројните обиди да ја оплодат нејзината мајка, британскиот медицински истражувач Роберт Едвардс и британскиот гинеколог Патрик Степто ги оплодиле јајцата во епруветата наречена Петри пред да го всадат ембрионот стар два и пол дена во матката на мајката на Луис. Од печатот наречено „бебе од епрувета“, Луиз Браун беше предмет на постојано медиумско внимание, не само за време на бременоста и по нејзиното успешно раѓање, туку и многу години подоцна. Дел од Нобеловата награда за физиологија или медицина во 2010 година му припадна на Едвардс за неговата работа да ја развие техниката на ИВФ.
Едвардс и Степто ги запознале родителите на Браун во 1976 година. Двојката се обидувала да забремени девет години. Во ноември 1977 година, со вградување на јајце клетка за време на природниот циклус на овулација, Едвардс и Степто и помогнале на Лесли да забремени преку ИВФ. Девет месеци подоцна таа беше породен со царски рез во општата болница Олдам. Сестрата на Луис Браун, Натали, беше зачнато со ИВФ четири години подоцна. Браун подоцна се ожени и беше во можност да забремени природно.
По раѓањето на Браун, ИВФ беше поздравено како медицинско чудо, но исто така покрена многу етички и медицински прашања. И покрај тоа, оваа техника стана широко користена и во текот на следните три децении со ИВФ и други технологии за асистирана репродукција (АРТ) се родија околу пет милиони бебиња на глобално ниво.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *