ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ВО ДОЈРАН СЕ ОРГАНИЗИРАШЕ ПРВОТО НАЦИОНАЛНО ПРВЕНСТВО ВО ТРИАТЛОН

Рекордни 104 натпреварувачи настапија во двата дена, и направија Дојран блесне како најдобрите светски триатлон дестинации. Ги имаше речиси од сите спортски клубови од земјава а овој спорт стана атрактивен и кај повозрасните.
Изминатиов викенд во Дорајн во организација на Триатлон федерацијата на Македонија а во соработка со Општина Дојран и поддршка на Агенцијата за млади и спорт и Македонскиот олимписки комитет, се одржа првото национално првенство во Триатлон.
Станува збор за атрактивна спортска дисциплина од пливање, возење велосипед и трчање која во земјава полека се етаблира а на меѓународна сцена е доста популарна.
 
Општина Дојран доби честитки за добрата организација како од Федерацијата така и од Агенцијата за млади и спорт. Според градоначалникот Анго Ангов, Дојран во иднина може да биде и домаќин на некое меѓународно натпреварување со оглед дека две години по ред се покажува како добар домаќин и ги поседува сите потребни елементи за одржување на триатлон натпреари

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.