ВЕЧЕР ПОСВЕТЕНА НА НАРОДНИТЕ НОСИИ ВО СТАРАТА ГЕВГЕЛИСКА ЧАРШИЈА

WEB Телевизија во живо

Домот на културата „Македонија“, вечерва, четврток, 10 јуни 2021 година, организира несекојдневна вечер посветена на најбитниот сегмент во традиционалната култура – НОСИЈАТА. Како дел од Распеана чаршија, во самата стара градска чаршија во нашиот град ќе се одржи ревија на која ќе бидат прикажани носии од повеќе етнички предели. Музичкиот дел ќе го исполнат оркестрите и пеачките групи на ансамбл „Бојмија“ од Гевгелија и КУД „Јане Сандански“ при НУЦК „Ацо Ѓорчев“ од Неготино. Почеток е закажан во 20:00 часот!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *