ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

УЧИ ПАМЕТНО, РАБОТИ СТРУЧНОСОУ „БОГДАНЦИ ОТВОРА ГРАДЕЖНО-ГЕОДЕТСКА СТРУКА,ПРОФИЛ ГРАДЕЖЕН ТЕХНИЧАР

Од оваа година, СОУ „Богданци“ отвара Градежно-геодетската струка, профил-Градежен техничар.
Во заедничка соработка со гевгелиските градежни компании, „Мансард“, „Алфа проект“, „Еуроинг“, „Пелагонија-Тириц“и „Гоја“, Општина Богданци и СОУ „Богданци“ се вклучуваат во процес кој на учениците им нуди поголеми можности за практична настава и побрзо вработување.
Градежните компании ги препознаа придобивките од дуалното образование и од септември се вклучуваат во образовниот систем. Секој ученик кој ќе се запише во Градежно-геодетската струка ќе добива месечна стипендија од 3.500 денари, девет месеци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.