ШВАЈЦАРСКО СЕЛО ВО ЗЕЛЕНА ДОЛИНА ОПКРУЖЕНО СО 72 ВОДОПАДИ БИЛО ИНСПИРАЦИЈА ЗА КНИГАТА „ГОСПОДАРОТ НА ПРСТЕНИТЕ“

WEB Телевизија во живо

Швајцарското село Лаутербрунен изгледа како да излегува од зад сцената на некој романтичен филм снимен во природа …
Има нешто повеќе од две илјади жители, а во него владее Зен. Селото се наоѓа во бујна зелена долина украсена со дрвја и цвеќиња, а погледот нагоре завршува на огромни планински врвови …
Лаутбруннен го носи прекарот „место на 72 водопади“ од сосема оправдана причина. Малите и големите водопади се многу видливи и може да стигнете до повеќето од нив за кратко врем. Легендата вели дека селото му послужило како инспирација на Ј.Р.Р Толкин да го создаде Господарот на прстените, што искрено, ако е точно – не треба да изненадува. Што се однесува до водопадите, најдобро е да го посетите Стаубах. Сместени се на периферијата на градот, а до нив води лежерна прошетка. Одлично е што можете да стигнете до самиот водопад, поточно зад него, и да ја видите Лаутербрунен и долината низ „паѓачката вода“. Ако барате смиреност – штотуку го најдовте.
Една од предностите на Лаутбриун е неговата близина со другите прекрасни швајцарски дестинации. Ако сакате да пешачите или да скијате, можете многу брзо да стигнете до Мурен или Гринделвалд. Ако сакате да „скокнете во културата“, возот ве води во Интерлакен за кратко време. Подрачјето на Женева е исто така близу, а ниту Цирих не е предалеку. Во основа, со Лаутбриуннен, но и со Швајцарија – не можете да погрешите.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *