САШО ПОЦКОВ:ГЕВГЕЛИСКИТЕ СТОПАНСТВЕНИЦИ И ПРЕТПРИЕМАЧИ СЕ НАЈПОГОДЕНИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19

WEB Телевизија во живо

Градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, делегат на ЗКК, учествуваше на онлајн-состанокот на Заедничкиот консултативен комитет помеѓу Европскиот комитет на региони и Република Северна Македонија. На средбата, Градоначалникот имаше обраќање во кое сподели искуства од економските последици од КОВИД-19 пандемијата во Општина Гевгелија, но и свое видување како да се постигне задржливо закрепнување и прилагодување:
– Пандемијата е една од причините за забавената инвестициона активност, но и за отежнатиот економски развој и воопшто живеење во општина Гевгелија. Особено, ако се има предвид структуираноста на гевгелиската економија која е во тесна зависност од прекуграничниот промет. Затворањето на грчката граница, поради рестриктивните мерки од пандемијата, значеше и затворање на туристичко-угостителските капацитети и казина во Гевгелија, каде што беа вработени скоро 2000, главно млади луѓе. Дополнително, бројните услужни и други капацитети кои ги опслужуваа и зависеа директно од прометот на грчките туристи, останаа под клуч. Така, на пример, скоро 40-тината стоматолошки и други здравствени ординации, кои придонеса за развој на здравствено-рекреативниот туризам во Гевгелија, година и пол не работат. Затоа, и сметам дека последиците од пандемијата, во споредба со другите региони, во најголема мера ги почувствуваа гевгелиските стопанственици и претприемачи.
– Со бизнис-заедницата сум во постојан контакт, особено во изминатата година и пол, кога поради пандемијата локалната економија беше соочена со големи последици и штети. Настојував за нивните барања да посредувам и организирам средби со надлежните министри и премиерот на Владата на Република Северна Македонија, но и со конкретни мерки што ги донесе Советот на Општина Гевгелија за ублажување на последиците. Општина Гевгелија останува отворена за бизнис-соработка, натамошно поттикнување на прекуграничниот промет бидејќи од тоа директно зависи и развојот и животот во општината, истакна Поцков.
На средбата се обратија и Јасна Грабиќ, градоначалничка на општина Трбовље и Борјанчо Мицевски, градоначалник на општина Крива Паланка, како и останати градоначалници- делегати на ЗКК кои изнесоа ставови за научените лекции од КОВИД-пандемијата, директна заемна соработка со општините од РСМ и очекувања од оваа онлајн-средба и ЗКК- РСМ, воопшто.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *