ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

ПРВОТО ПРСКАЊЕ ПРОТИВ КОМАРЦИ ПОРАДИ НЕПОВОЛНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ ОДЛОЖЕНО ЗА 16 ЈУНИ

Југоисточниот плански регион ги информира граѓаните дека поради неповолните временски услови, првото прскање по земјен пат против комарци, кое беше предвидено да започне вчера, се одложува. Имено, адултното третирање на површини на општините: Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово ќе биде извршено на 16 јуни, 2021 година (среда), во периодот од 20:00 до 04:00 часот.
Се известуваат сопствениците на пчелни семејства пред најавениот термин да преземаат соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.