ПОЖАРОТ КАЈ ТОПЛИК Е Е ЛОКАЛИЗИРАН И СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА

WEB Телевизија во живо

Пожарот кој пред точно 24 часа избувна вчера попладне над браната ,,Топлик,, на ридест терен во подножјето на планината ,,Кожуф,, е локализиран и ставен под контрола од екипите на ТППЕ Гевгелија и шумските работници при подружницата од Гевгелија.
Во гаснењето на пожарот на терен учествуваа 6 пожарникари со две возила на ТППЕ Гевгелија и екипа од пет шумски работници кои со надчовечки напори,поради високата дневна температура и тивкиот ветар кој го распламтуваше огнот,конечно успеаја пред малку да го локализираат пожарот и да го стават под целосна контрола без опасност од негово разгорување и евентуално проширување.
Според првична проценка од шумските работници кои беа на терен,пожарот зафатил површина од околу 5 хектари на кои пред 12 години биле засадени млади дрвца од бор,даб и габер кои за жал изгореле од пламените јазици.
Попладнево екипите се повлекоа од терен,а местото на пожарот до утре сабајле,за кога е предвидена повторна контрола,ќе го посетуваат и надгледуваат шумските патроли.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *